saat

SINIRDA MODÜLER KARAKOL

TSK’nın 2013 savunma politikası kapsamında sınırlara modüler karakollar kurulacak.
Bu haber 06 Ocak 2013, Pazar 12:21:55 eklenmiş ve 275 kez görüntülenmiştir.

Projesini ASELSAN’ın üstleneceği yüksek güvenlikli modüler karakollar ‘lego’ gibi parçalardan oluşacak ve ulaşımın güç olduğu yerlere taşınabilecek.

Suriye ile yaşanan sıcak gelişmeler ve PKK terörü nedeniyle savunma sanayii politikalarını revize eden TSK, 2013 yol haritasını belirledi.

Başbakan Erdoğan başkanlığında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile diğer ilgililerin katıldığı ve önceki gün yapılan ve en uzun toplantılarından birini gerçekleştiren Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde çok önemli projelerin temeli atıldı.

ASELSAN’la anlaşıldı
Bunlardan en dikkat çekeni ise PKK saldırılarına karşı karşı geliştirilen yeni bir karakol projesi oldu. ASELSAN’ın ’Terörist Saldırılara Karşı Dayanıklı Modüler Geçici Üs Bölgesi Kurulumu Projesi’ olarak adlandırılan çalışması için toplantıda ASELSAN Elektronik Sanayii ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanacağı belirtildi. TOKİ’nin ‘Kalekol’ olarak adlandırılan projesinden sonra stratejik noktalarda kurulması planlanan ‘modüler’ sistem için 2 yıl önce çalışmalara başlandı.

Prototip üretildi
Modüler sistem çalışmasına başlandıktan sonra deneme amaçlı bir tane prototip üretildi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’de stratejik bir noktaya yerleştirildi. Özel eğitimli komandolar bu karakolda görev aldı ve yaz ayı boyunca karakol da bölgenin arazi ve güvenlik şartları içinde denenmiş oldu. Terör saldırılarına karşı ‘kalekol’lardan sonra geliştirilen modüler karakollar, çok sayıda özelliğe sahip.

15 günde kuruluyor
Duvar ve konteynır şeklindeki parçaları lego gibi birbirine ekleniyor. Karakolun tamamı 15 günde kurulabiliyor. Karakolun duvarları için balistik testler yapılarak, RPG-7 gibi roketatarlara, uzun namlulu silahlara karşı dayanıklı olması sağlandı. Çatısı da özel alaşımdan yapıldığı için saldırılara karşı son derece dayanıklı.

Uçan kuşu tanıyor

Portatif yapının etrafında ise sensörlü alarm sistemleri kuruldu. Böylelikle 7 kilometrelik alanda tüm canlıların tespiti rahatlıkla yapılabiliyor. Sisteme entegre edilen bir yazılımla, karakol noktasına yaklaşan canlıların hayvan mı yoksa insan mı olduğu da rahatlıkla ayırt edilebiliyor. Karakolların enerji sorunu ise kurulan jeneratörlerle sağlanıyor. Helikopter pisti de olacak modüler karakollar, yaz ve kış kullanımı için ise yüksek yalıtıma sahip olacak.

Nöbet kamerası!
Lego karakollarda nöbet kulelerinde termal kameralar, nikon dürbünler ve hareketli sensörler var. Görüntüler modüler karakolun içinde kurulan ana kumanda merkezindeki bilgisayarlarla takip ediliyor. Askerler, içeriden elektronik gözlerin yardımıyla güvenli bir şekilde etrafı gözleyebiliyor.

İstediğin yere taşı
Modüler karakollar, ulaşımın gü olduğu noktalara ve hakim tepelere helikopterlerle kolayca taşınabiliyor.

Sızan teröristleri SARP vuracak
Herhangi bir terörist saldırısı veya karakola karşı bir sızma olduğu anda, karakolun dışına kurulan ASELSAN’ın ürettiği SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi kullanılacak.

ETİKETLER : sınır karakol portatif
Diğer 3. SAYFA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Aydının En Cesur Sesi - Aydinin Sesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Haberler
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi