saat

MUTLULUK EFSANESİ


Bu makale 12 Ağustos 2013, Pazartesi 10:18:44 eklenmiş ve 591 kez görüntülenmiştir.
Yıldırım ŞİMŞEK

Hayatta birçok şeyin tarifi vardır.

 

Yaşadığınız zorlukları, gördüğünüz rüyayı, hayallerinizi, sevginizi, ideallerinizi, beklentilerinizi ve size ait olan daha pek çok şeyi bir nebze de olsa tarif edebilirsiniz.

 

Hatta daha da ileride bunların bazıları ölçülebilir ve belirli birimlerle ifade edilebilir niteliktedir. Meselâ çekilen acıyı acı birimi olan “Del” ile, tansiyonunuzun kan basıncı birimi olan “Mm Hg” ile, görme netliğinizi “Derece” ile ölçebilirsiniz. Yine bu örnekleri çoğaltabilmek mümkündür.

 

***

 

Ancak bazı duygu ve düşünceler de vardır ki bunları ölçebilmek veya belli bir ölçü birim ile ifade edebilmek mümkün değildir.

 

Bunlardan en önde geleni ise hiç şüphesiz, mutluluktur. İçinde bulunduğumuz, “Uzay Çağı” olarak isimlendirebileceğimiz ve birçok tespitin teknoloji sayesinde rahatlıkla yapılabildiği çağda dahi, mutluluğun tarifi veya ölçümü yapılamamaktadır.

 

Buradan hareketle, mutluluk kavramı, insanlar için son derece göreceli bir kavramdır. Örneğin acı çekme duygusu, neredeyse insanların, hatta hayvanların dahi tamamı için ortak bir özellik olarak gösterilebilir.

 

Meselâ normal şartlarda, kafasına kalın bir sopa ile sertçe vurduğunuz bir canlı, derecesi aynı olmamak koşuluyla mutlak surette acı çekecektir.

 

Fakat mutluluk için aynı şeyi söylemek, bu kadar basit değildir. Sergilenen veya karşılaşılan herhangi bir tutum veya davranış bazı canlıları mutlu etmeye yetebilirken, bazıları için ise mutlu olmak şöyle dursun, canlılarda huzursuzluğa bile yol açabilmektedir.

 

Örnek verecek olursak; yüksek sesle müzik dinlemek bir kısım insanlar için mutluluk kaynağı olabiliyorken, diğer insanlar ya da başka canlılar için sıkıntı hatta eziyet verici bir sebep olabilmektedir.

 

***

 

Yine buradan hareketle; bazı insanlar kendilerine şaka yapılması durumunda kendilerini mutlu hissederlerken, diğer insanlar bu durumdan rahatsızlık duyabilirler.

 

Ama karşılaştıkları veya yaşadıkları olaylar karşısında insanların ne kadar mutlu olduklarının veya ne kadar mutsuz olduklarının belirli bir tarifi yoktur. Yapılabilecek en ileri tarif, azlık-çokluk kavramlarıyla mümkündür ki burada yine, görecelilik kavramı ön plâna çıkacaktır. Çünkü azlık ya da çokluk da kesin miktar belirlemede yeterli terimler değildir.

 

Hiç şüphesiz insanlar, hayatları boyunca mutlu olabilmek için koca bir ömrü sarf ederler. Bazıları elde ettikleri ölçüsüz mutluluk karşısında tatmin olurlarken, geriye kalanlar ise mutsuz olduklarını ifade ederler.

 

Mutluluk ölçülebilir bir kavram olmadığından, insanların mutlu olabilmeleri için gerekli olan şartların ve derecelerinin ne olması gerektiği de tam olarak bir muammadır.

 

***

 

Hâl böyle olunca da gerçekte mutluluğun ne olduğunu tarif edebilmek imkânsızdır. İşin ilginç tarafı, çoğu zaman insanlar da mutlu olabilmeleri için nelerin gerçekleşmesi konusunda kararsızdırlar ve genellikle bu kararsızlığın ortaya çıkardığı bir arayışın içinde çırpınır dururlar.

 

Sadece ve sadece mutlu olabilmek için…

 

Peki, gerçekte asıl mutluluk kaynağı nedir? Diye sorsam muhtemelen ‘Paradır’ veya “Şan, şöhrettir” gibi yanıtlar veren epey kişi çıkar.

 

Bir insan düşünün, asgari ücretle çalışarak ailesini geçindirmeye çalışıyor ve buna karşılık o aile mutlu bir hayat sürdürebiliyor.

 

Ancak öte taraftan, son derece varlıklı kişilerin hayatlarına bakıldığında, mutsuzluğun yol açtığı kötü sonuçlarla karılaşıyorlar ve bu durum birçok zaman kişiyi mutluluk arayışı çerçevesindeki elde edemeyiş sebebiyle, intihara kadar sürüklüyor. Yine birçok şan-şöhret sahibi kimselerin, mutsuzluk hikâyelerine tanıklık ettiğimiz çok oluyor.

 

***

 

Genelde birçok kişi için, aynı veya benzer olduğunu düşündüğüm bir mutluluk haritası vardır ki bu da genelde, başarılı bir aile ve iş hayatı sonrasında hak edilmiş bir emeklilik, bir ev bir araba, bir yazlık…

 

Ancak çoğu zaman, bütün bunların elde edilmesi halinde dahi mutluluğu elde edememiş ve artık neredeyse ömrünün sonuna gelmiş olmanın verdiği hüzün ve pişmanlıkla bezenmiş hayat öyküleri dinler dururuz.

 

O halde?

 

***

 

Aslında, ‘Mutlu olmak mümkün müdür? Veya ‘Mutluluk için neler gereklidir?’ Gibi sorulardan daha önce, mutluluk denilen duygunun gerçekte var olup olmadığını, hatta daha da ileride mutluluğun insanlar tarafından üretilmiş bir efsane olup-olmadığını sorgulamalıyız.

 

Eğer mutluluk denilen o duygu, gerçekten de elde edilmesi mümkün olmayan bir kavramsa eğer, bu uğurda sürdürülen bütün çabaların da boşuna olduğunu söyleyebiliriz.

 

O zaman kimse mutlu olabilmek adına hayallere kapılıp, daha fazla çaba sarf etmesin. Sadece ve sadece kendini kandırır.

 

Çünkü gerçekte mutluluk diye bir şey yok ve mutluluk koskocaman bir yalandan ibaret…

Diğer yazıları...
KAMYON ARKASI EDEBİYATÇILARI
AH BU ŞARKILAR
HERKES KENDİ İŞİNE BAKSIN
YAKTIN BİZİ SOMA
1 MAYIS EMZİĞİ
MEDYATİK SEYİR
ÖZEL GÜNLER SİMSARLIĞI
OTTAN İŞLER
DURDURUN ŞU AYDEM'İ.
METEOROLOJİK YALANLAR
MUHALEFETE BİLE MUHALİF OLMAK
KİMİN BU AYDINSPOR
KANDIRILAN BİR ŞEHİR: AYDIN
MUTLULUK EFSANESİ
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN?
AH ŞU ANKETLER
ANNE Mİ KREŞ Mİ
SİZİ GİDİ ÇEVRECİLER SİZİ
SÜREYYA’NIN AĞAÇ OYUNU
NEREDEN ÇIKTI BU KONVOY?
BENCİLLİK HASTALIĞI
AKİL DEĞİLİM, AKİL DEĞİLSİN, AK-İLLER
KUYRUĞA GEÇSENE BE KARDEŞİM!
HAKKIMI HELÂL ETMİYORUM
BELEDİYEDEN BATIK PROJELER
YA KIRMIZI YA DA MAVİ
VİRÜS BATAĞI
ÇÖKERTME SEVDALILARI
SARAİ SİERRA ÖLMÜŞ. İYİ DE BUNDAN BİZE NE?
ÇELENK DE NEYMİŞ?
ORGANİKMİŞ… BİZ DE YEDİK!
EYVAH ÇİN'LİLER GELİYORLAR !
UZAY MAGAZİNİ-MERAK MARS’TA
BÖYLE SOYADI OLUR MU YAHU!
KUYUMCUNUN KUYUSU
ŞURAYA BİR İMZA ATAR MISIN?
HAYVANLAR KONUŞURSA
BİR TELEVİZYON PROGRAMI SAÇMALIĞI - YEMEKTEYİZ
BÜYÜK ŞEHİRDE YAŞAMAK BAŞKADIR
HANGİ MESLEK DAHA KUTSAL?
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Aydının En Cesur Sesi - Aydinin Sesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Haberler
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi